Wereldleifruitdagen 2026
vrijdag 13 februari 2026 Wereldleifruitdagen 2026
Op zaterdag 7 maart 2026 kunt u op een aantal historische locaties verspreid over Nederland leifruitbomen bekijken en snoeidemonstraties bijwonen. Leifruitbomen worden in fraaie vormen gesnoeid en zijn vaak tegen een muur geplaatst. In de winter zijn de bijzondere vormen van deze bomen goed te zien.
De locaties die u kunt bezoeken zijn prachtige, historische plekken met verschillende soorten leifruit: Dekema State in Friesland, Landgoed Twickel in Overijssel, Frederiksoord in Drenthe, Paleis Het Loo en Kasteel Middachten in Gelderland, Buitenplaats Berbice in Zuid-Holland en Buitenplaats Huis te Manpad in Noord-Holland.
De openingstijden van de locaties en de aangeboden activiteiten variëren en vindt u hier. Wereldleifruitdagen - Gilde van Tuinbazen Nederland
Dit korte filmpje geeft uitleg over het kweken van leifruit: https://www.immaterieelerfgoed.nl/nl/iespotten.nl/leifruit
Leifruit
De ambachtelijke techniek van het kweken en snoeien van leifruit is in Frankrijk ontstaan aan het begin van de zeventiende eeuw en al snel in Nederland geïntroduceerd in (moes)tuinen bij kastelen en buitenplaatsen. Fruitbomen als perziken, abrikozen, morellen en handperen werden in de vorm van waaiers tegen muren en houten schuttingen geleid (espaliers). De plaatsing tegen muren gaf het fruit de benodigde bescherming en warmte om te kunnen rijpen en leverde kwalitatief beter fruit op. Fruitbomen werden ook in losstaande vormen gesnoeid. Met name dwergappelboompjes, zogenaamde naantjes (een verbastering van het Franse arbres nains), waren populair.
Met de uitvinding van de snoeischaar ontstonden in de loop van de negentiende eeuw meer complexe snoeivormen: tegen muren (espaliers), vrijstaand langs draden (contre-espaliers) en vrijstaand in driedimensionale vorm. Leifruit is op diverse locaties in Nederland te vinden, meestal in de tuinen van kastelen en historische buitenplaatsen.
Stedelijk groen
Het behoud van leifruit is niet alleen van belang voor monumentale tuinen, maar ook voor de stad van de (nabije) toekomst. Leifruit neemt weinig ruimte in. Dit maakt de aanplant van leifruit in steden interessant. Leifruit kan dan ook een bijdrage leveren aan de vergroening van steden en aan een beter en koeler stedelijk klimaat.
Nadere informatie en vragen
Met eventuele vragen kunt u contact opnemen met Lenneke Berkhout, 06 41661488, lenneke.berkhout@gmail.com



