Oorlog in Arcadië, het publieksboek

publicatie-oia.jpegvrijdag 28 juni 2024

Wat was de rol van Nederlandse kastelen en buitenplaatsen tussen 1940 en 1945? Dit onderwerp stond jaren centraal in het landelijk onderzoeksproject ‘Oorlog in Arcadië, 1940-1945’, geïnitieerd door de Nederlandse Kastelenstichting en Gelders Genootschap.

Niet eerder werd deze periode met een landelijke scope onderzocht; ‘Oorlog in Arcadië’ schijnt nieuw licht op een onbekend onderwerp. 

Nu is er het boek dat een veelheid aan aspecten rondom de oorlogsperiode op kastelen en buitenplaatsen belicht. Behalve mobilisatie en vordering, komen onderwerpen als het dagelijks leven, bescherming, schade, verwoesting en herdenken aan de orde. Eeuwenlang is het Nederlandse landschap beïnvloed door de aanwezigheid van grootgrondbezit van adel, stedelijke regenten en andere elite. Het zijn plekken die aangeduid werden als ‘Arcadië’, als paradijs op aarde.

In de periode 1940-1945 werd alles anders. Nederlandse, Duitse en geallieerde legers vorderden kastelen en landhuizen inclusief hun boerderijen en gronden. De huizen werden gebruikt als militaire hoofdkwartieren, scholen, ziekenhuizen, weeshuizen en barakken. De landerijen werden benut voor houtoogst en de jacht. Soms lagen de landgoederen in de frontlinie en speelden zij maandenlang een militaire rol, zoals bij de Slag om Arnhem. Bunkers, loopgraven en geschutsopstellingen moesten de vijand op een afstand houden. De strijd zorgde voor beschadiging en soms vernietiging van het gebouwde en landschappelijke erfgoed.

Op basis van nieuw onderzoek naar 1300 landgoederen weten we dat meer dan 90 landgoederen door het Nederlandse leger gebruikt werden tijdens de mobilisatie en 400 landgoederen gevorderd zijn door de Duitse bezetter voor uiteenlopende functies. Zo’n 105 kastelen en landhuizen werden compleet verwoest door oorlogsgeweld en honderden raakten licht tot zwaar beschadigd. Ook is gekeken naar het lot van Joodse buitenplaatsen, het dagelijkse leven op een landgoed en kasteeltoerisme in bezettingstijd en de wederopbouw van Arcadië na 1945. 

Het rijk geïllustreerde boek met tal van bijdragen van verschillende auteurs en met nooit eerder gepubliceerde foto’s is vanaf nu bij ons te koop. Het boek kost tot 1 oktober 39,95 (introductieprijs en inclusief verzendkosten), daarna is de prijs 49,95. Intekenen op een exemplaar via https://forms.gle/VX5kegEKzVZg8yQ49. Het boek wordt dan vanaf 3 juli verzonden.

« Terug

Nieuws

'De Middeleeuwen' van bestsellerauteur Dan Jones

DanJones.jpegmaandag 05 januari 2026 Niet alleen een nieuw jaar, ook de winter is van start gegaan. Een beter excuus om een goed boek te lezen én tegelijk de kennis over kastelen op te vijzelen weten wij niet. Als opfrisser voor het ... lees verder

Symposiumbundel: 'Een wal rondom een kasteel' inclusief downloadlink

bundel ksg.jpegwoensdag 24 december 2025 De Nederlandse Kastelenstudiegroep heeft vandaag de symposiumbundel ‘Een wal rondom een kasteel’ openbaar beschikbaar gesteld. Deze bundel is de neerslag van het fenomeen dat door verschillende ... lees verder

Kerstgroet

item_kerstgroet.jpegdonderdag 18 december 2025 We kijken met elkaar terug op een prachtig lustrumjaar. Niet alleen vierden we het 80-jarig bestaan van de NKS met bijzondere activiteiten, maar we stonden ook uitgebreid stil bij 80 jaar ... lees verder

Platform Kastelen en Buitenplaatsen

item_platform.jpegdonderdag 18 december 2025 Op 14 november vond het 21e Platform plaats bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Het thema was ‘kennis’ die niet meteen zichtbaar, maar verscholen is in boeken, verhalen, objecten of in ... lees verder

In the spotlight

Helmpjestour Huis Bergh

Wegens succes zijn nieuwe Helmpjestours gepland op 10 en 11 januari en op 21 en 22 februari 2026, om 13:30 en 15:00 uur.

Als je deelneemt aan de Helmpjestour krijg je toegang tot bijzondere plekken die normaal gesproken verborgen blijven, zoals lege zalen, bouwsporen en 'live' restauratiewerkzaamheden. De tour start op de hoofdburcht, waar de bouwgeschiedenis wordt besproken.

In de kelder wordt ingegaan op recente opgravingen en het funderingsherstel, en op de bovenverdieping ontdek je hoe de kunstcollectie is verhuisd en opgeslagen. Last but not least krijg je in de nieuwe zalen een uniek voorproefje van hoe het kasteel eruit zal zien na de heropening.

Klik hier voor meer informatie over prijzen en aanmelden.

Agenda

Beging 2026 vindt u hier ons nieuwe programma.

Nieuwsbrief

Sluiten