Promotie Willemieke Ottens

willemieke.JPGvrijdag 23 december 2022

Op 22 december is architectuur- en landschapshistoricus Willemieke Ottens gepromoveerd aan de Rijksuniversiteit Groningen. Promotors zijn NKS-bestuurslid Yme Kuiper en Theo Spek. Willemieke's onderzoek is er op gericht meer inzicht te verschaffen in de twintigste-eeuwse ontwikkeling van het landgoedmodel in de context van de transformaties van het Nederlandse landschap. Hiertoe bieden de landgoederen Leuvenum en De Bannink, die nog altijd in bezit zijn van een adellijke familie, een unieke onderzoekscasus. Aan de hand van de twintigste-eeuwse geschiedenis van deze twee landgoederen worden ontwikkelingen in het landgoedbeheer en de ruimtelijke, economische en sociale samenhang onderzocht in de context van ingrijpende veranderingen zoals die zich in de twintigste eeuw op het Gelderse en Overijsselse platteland voltrokken.

'Standhouden. Adellijk landgoedbeheer in Nederland', de publieksuitgave van Willemieke's dissertatie, beschrijft de twintigste-eeuwse geschiedenis van de adellijke familie Sandberg, die tot de eeuwwisseling de landgoederen Leuvenum (Gelderland) en De Bannink (Overijssel) bezat. Aan de hand van uniek archiefmateriaal wordt een persoonlijk beeld geschetst van leven, wonen en werken op een landgoed in de twintigste eeuw. Een zeer bijzondere eigendoms- en beheersituatie ontstond aan het einde van de Tweede Wereldoorlog, toen als gevolg van het overlijden van de eigenaar, zijn weduwe en hun drie dochters het beheer van de landgoederen overnamen.

Standhouden. Adellijk landgoedbeheer in Nederland - de twintigste-eeuwse geschiedenis van Leuvenum en De Bannink | Willemieke Ottens | ISBN 978 905 615 916 0 | Hardcover | 472 pagina's | verkoopprijs € 49,90 | Verschijnt 22 december.

« Terug

Nieuws

RCE-platform Kastelen & Buitenplaatsen

kasteel duivenvoorde.jpegdonderdag 12 maart 2026 Op 20 maart vindt het 22e platform KB plaats. Opnieuw heeft de platformcommissie een mooi programma opgesteld, ditmaal rondom het 800-jarig bestaan van kasteel Duivenvoorde.  Kastelen en ... lees verder

Nieuwe secretaris

gerhard kuyt.jpegdonderdag 12 maart 2026 Per 15 februari jl. is mr. Gerhard Kuijt onze nieuwe secretaris binnen het bestuur. Gerhard houdt zich dagelijks bezig met het verzekeren van monumenten, waaronder kastelen en buitenplaatsen bij ... lees verder

Excursie Nienoord

excursie nienoord 2.jpegdonderdag 12 maart 2026 Op 6 maart brachten we met donateurs en belangstellenden een geanimeerd bezoek aan Museum Nienoord in het Groningse Leek. We startten de dag met een rondleiding in de kerk van Midwolde, met het ... lees verder

In the spotlight

She Ruled the Castle

Op 8 maart, Internationale Vrouwendag, kondigden we aan dat de Nederlandse Kastelenstichting, de Nederlandse Kastelenstudiegroep en Stichting Monumentenbezit op 11 en 12 mei 2028 een Europees symposium in Nederland organiseren met de titel ‘She Ruled the Castle’. Interdisciplinary Perspectives on Women’s Power and Space in the Medieval Castle. Zie hier voor meer informatie.

Agenda

Begin 2026 vindt u hier ons nieuwe programma.

Nieuwsbrief

Sluiten